Butiu-Vágási Csilla egyik nevezett tortája a Sütinap -on meghirdetett versenyre ez az ínycsiklandó Marlenka torta volt, ami a szakmai zsűri tetszését is olyannyira elnyerte, hogy kategórián belül az 1. helyezéssel díjazta.
A tortát volt szerencsénk nekünk is megízlelni, és az intenzív ízeivel, az állagok változatos játékával nekünk is belopta magát a szívünkbe. Nagyon várjuk már , hogy mi is elkészítsük, és újra élvezhessük mind azt, amit azok a szerencsések akiknek még volt alkalma fogyasztani belőle.
Ezúton is köszönjük neki, hogy lehetővé tette a recept megosztását!
A fázisfotókat pótoljuk amennyiben mi is elkészítjük majd tortát. :)
A Sütinap rendezvényről bővebben ide kattintva olvashatsz, ahol meg tudod nézni a többi nevezett alkotást is.
1 db 12 szeletes tortához (kb.20 cm)
A marlenka krémjéhez:
600 g doboz sűrített tej konzerv
60 g vaníliás pudingpor
100 g cukor
1 csipet só
4 dl tej
140 g teavaj
A szóráshoz:
200 g dió
A marlenka tésztájához:
100 g teavaj
150 g cukor
1 db egész tojás
1 db tojássárgája
2 evőkanál méz
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál 10%-os ecet
350 g finomliszt (BL55)
A csoki glazúrhoz:
40 g étcsokoládé
3 evőkanál tejszín
1. A sűrített tej konzervet öntsük át egy befőttes üvegbe, zárjuk le és tegyük egy lábasba. Öntsük fel picivel több vízzel, mint ameddig a sűrített tej van az üvegben. Közepes lángon forraljuk, de nem szabad lobogó forrásban tartani. Közben a vizet folyamatosan pótoljuk. Kb. 3,5 óra alatt főzzük szép karamell színűre. Felnyitás előtt hagyjuk legalább langyosra hűlni mert a karamell nagyon könnyen okoz égési sérüléseket.
2. A krémhez a pudingport, a cukrot és a sót keverjük össze egy lábosba, majd több részletben keverjük bele a tejet. Közepes tűzön kevergetve főzzük sűrűre. Ha már forr, jöhet bele két adagban a vaj is. Dolgozzuk teljesen simára és öntsük át egy tálba. A tetejére simítsunk fóliát, hogy ne bőrösödjön meg a felülete, mert akkor darabos lesz a krémünk. Így hagyjuk teljesen hidegre hűlni.
200 fokra melegítsük elő a sütőt (alsó-felső mód, légkeverés nélkül).
3. A tésztához tegyük a vajat egy kisebb lábosba, szórjuk rá a cukrot. Üssünk hozzá egy egész tojást és egy sárgáját is. Végül csurgassuk rá a mézet és kevergetve hevítsük melegre. Kb. 50 fokosnak kell lennie, ami érintésre csípi az ujjunkat, de nem égeti. Ekkor vegyük le a tűzről és szórjuk bele a szódabikarbónát. Kanalazzuk rá az ecetet és a habzással mit sem törődve keverjük össze. A kimért lisztet szórjuk egy keverőtálba és öntsük rá a tojásos keveréket.
Egy robotgép segítségével dolgozzuk szép, egynemű tésztává. Nagyon szuper nem ragacsos kellemesen gyúrható tésztát kell kapnunk. Osszuk 5 egyenlő részre.
4. A tésztákat két sütőlap között nyújtsuk ki 2mm vékonyra. Ha ragadna időnként liszttel megszórhatjuk. Sütőpapíron süssük a lapokat az előmelegített sütőben 4-4 percig, ennél tovább nem javasolt mert túlzottan kemény lesz és nem puhul meg rendesen. Amikor kihűlnek 12 szeletes (kb.20 cm) tortakarikával szúrjuk ki szép kerek lapokká.
Ezek után a pudingos krémet és az elkészített karamellt kézi robotgéppel egyneműsítjük, így a krém készen is van! :)
5. A diót az előmelegített sütőben pirítsuk meg és vágódeszkán egy nagyobb késsel aprítsuk durvára! A lapokat darált dióval is megszórhatjuk, de sokkal finomabb, így, hogy a lapok között is ropog egy kicsit a dió, és a darált verzió egy kicsit folytóssá is teszi...
6. Összeállítás: A 12 szeletes tortakarikába rakjunk acetát fóliát, majd mehet bele az első lap. A krémet habzsákból kinyomva szép egyenletesen oszlassuk el rajta és szórjuk meg a durvára aprított dióval. A következő lapot alaposan nyomkodjuk rá. Ezt ismételjük az utolsó lapig. A tetejére vékonyabban tesszük a krémet és alaposan megszórjuk dióval.
7. Mehet a hűtőbe egy éjszakára. Másnap levesszük róla a tortakarikát és a fóliát, majd a csokival díszítjük, mehet vissza a hűtőbe, hogy a csoki is megdermedjen.
Tetejét díszíthetjük kihabosított fehércsokis ganache-val vagy felvert tejszínhabbal.